10 rzeczy, przez które twoje zajęcia fitness są nieskuteczne – część 1

10 rzeczy, przez które twoje zajęcia fitness są nieskuteczne - cześć 1

Ćwiczenia fitness, nawet jeżeli są wykonywane regularnie i z dużym zaangażowaniem, mogą nie przynosić oczekiwanych efektów. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Każdy z nas miewa chwilę zwątpienia, zwłaszcza kiedy efekty ćwiczeń nie są tak widowiskowe, jakbyśmy się tego spodziewali. W pewnym momencie waga spada coraz wolniej, a wraz z nią następuje spadek motywacji. Nie warto się jednak poddawać! W niniejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego ćwiczenia fitness nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Życzymy miłej lektury.

1) Dieta

Dużo ćwiczysz, a mimo wszystko twoja waga nie spada? Być może winna jest dieta. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dorosłej osoby waha się w granicach 1500-3000 kalorii. Oczywiście dzienny limit wzrasta wraz ze zwiększeniem wysiłku fizycznego. Wraz z rozpoczęciem treningów warto zatem zmienić nawyki żywieniowe i zbilansować codzienną dietę. Absolutną podstawą jest rozdzielenie posiłków na pięć mniejszych porcji spożywanych co ok. 3 godziny. Może się wydawać, że tak częste „podjadanie” jest niezdrowe – to błąd! Wiele osób wychodzi z mylnego założenia, że głodząc się, szybciej osiągnie wymarzone rezultaty. Owszem, waga spadnie, ale tylko na chwilę – trudno sobie bowiem wyobrazić życie „na liściu sałaty”. Większość osób szybko wraca do dawnych przyzwyczajeń i – co za tym idzie – utracone kilogramy powracają (nawet w nadmiarze).

Dieta z założenia nie powinna być restrykcyjna i wpływać destabilizująco na nasze życie. Jako że celem niniejszego artykułu nie jest doradztwo dietetyczne, podamy tylko pojedynczy przykład dziennego menu stworzonego z myślą o osobie ćwiczącej raz w tygodniu:

  • Śniadanie – herbata bądź kawa bez cukru, płatki owsiane z jogurtem naturalnym bądź musli.
  • Drugie śniadanie – owoc i dwie kromki chrupkiego pieczywa lub wafli ryżowych
  • Obiad – ryba gotowana na parze lub grillowana pierś kurczaka, ryż, surówka ze świeżych warzyw
  • Podwieczorek – sok pomarańczowy, garść bakalii
  • Kolacja – szklanka soku warzywnego, chrupkie pieczywo z twarożkiem lub łososiem

Jak widać menu jest konstruowane w taki sposób, aby nigdy nie odczuwać głodu. Oczywiście, początki bywają trudne, niemniej po kilku dniach organizm sam przyzwyczai się do narzuconego trybu dnia i będzie dopominał się o posiłek w określonych godzinach. Po pewnym czasie sięganie po jedzenie stanie się automatyczne. Dbając o przygotowywanie zbilansowanych pokarmów, możesz mieć pewność, że nigdy nie doświadczysz napadów głodu i opuści cię ochota na podjadanie słodyczy i innych niezdrowych przekąsek.

2) Nagrody

Kolejny punkt łączy się bezpośrednio z dietą. Przekonanie, że po aktywnie spędzonym czasie można pozwolić sobie na drobną przyjemność jest nie tylko szkodliwe dla figury, ale także demoralizujące. Zdrowy tryb życia nie polega na wyrzekaniu się przyjemności i okazjonalnym osładzaniu sobie życia, tylko zmianie sposobu myślenia. Jedzenie nie jest przyjemnością – to środek dzięki któremu możemy żyć i normalnie funkcjonować. Warto zatem zastanowić się nad hierarchią wartości i zrezygnować z nagród „żywieniowych” na rzecz chwili z książką czy dobrym filmem.

3) Sen

Wiele osób zapomina, że jedną z istotniejszych części treningu jest regeneracja. Sen działa kojąco na organizm i pozwala zachować dobre zdrowie – nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Brak snu powoduje bóle głowy, osłabienie samopoczucia oraz nawracające stany depresyjne. Naukowcy z University of British Columbia przeprowadzili badania, z których wynika, że ludzie śpiący mniej niż 5 godzin na dobę, są o 39 procent bardziej narażeni na rozwój chorób układu krążenia. Co więcej, często mają problemy z utrzymaniem odpowiedniej wagi ciała i cierpią na zaburzenia wydzielania kortyzolu – hormonu związanego ze stresem, który reguluje m.in. odczucie głodu, sprzyjając niepohamowanym epizodom łaknienia.

Już wkrótce ciąg dalszy!

zdrofit_blog_800x525_171130

Trening na boczki

Zostaw Komentarz