5 dietetycznych sztuczek, które naprawdę działają!

5 dietetycznych sztuczek, które naprawdę działają

Jeśli chcesz odżywiać się zdrowo i osiągać zadowalające rezultaty w zrzucaniu czy utrzymywaniu wagi, to z pewnością powinieneś znać i stosować się do pięciu przedstawionych niżej trików. Gwarantujemy, że wszystkie z nich działają!

W internecie czy prasie można spotkać się z całym mnóstwem porad dotyczących zdrowego żywienia oraz zrzucania zbędnych kilogramów. Niektóre z nich rzeczywiście są pomocne, ale inne przynoszą marne albo żadne rezultaty. Poniżej zebraliśmy pięć sztuczek, które naprawdę działają!

1) Jedz częściej, w mniejszych porcjach i o stałych porach

Pewnie słyszałeś o tym wiele razy, ale piszemy o tym raz jeszcze, gdyż wymaga to szczególnego podkreślenia. Jeśli chcesz stracić na wadze, nie możesz jeść – przykładowo – trzech obfitych posiłków w ciągu dnia. Zamiast tego powinieneś spożywać 5-6 mniejszych. Aby zwiększyć szanse na powodzenie tego planu, planuj swoje żywienie na dany (lub kolejny) dzień nieco wcześniej. Przygotuj sobie wcześniej kanapkę do pracy na drugie śniadanie czy zabierz z domu jabłko, które zjesz, gdy przyjdzie pora mniejszego posiłku (słyszałeś o zasadzie trzech większych i trzech mniejszych posiłków na dobę?. Wypracuj harmonogram żywienia (to tylko z pozoru wygląda na czasochłonne), a później się go trzymaj.

2) Ciesz się jedzeniem

Nie podchodź do jedzenia jak do czynności, którą trzeba zająć się szybko i konkretnie. Nie dawaj się też ponieść emocjom – nie zamawiaj w restauracjach więcej niż naprawdę potrzebujesz zjeść ani nie przygotowuj więcej jedzenia niż wydaje Ci się, że będziesz w stanie zjeść (wtedy na pewno zjesz więcej!). Jednak poza tym, że porcje powinny być mniejsze, powinieneś wyrobić w sobie nawyk celebrowania samej czynności jedzenia. Spożywaj powoli, delektując się każdym kęsem, a jeśli podczas posiłku poczujesz, że jesteś najedzony, przerwij. To, co zostanie na talerzu, odstaw do lodówki. Zjesz to później albo następnego dnia. Albo poczęstujesz któregoś z domowników/gości.

3) Spożywaj produkty o niskim indeksie glikemicznym

Czym jest indeks glikemiczny? Jest to wskaźnik, który określa, jak szybko dany pokarm wpływa na poziom cukru we krwi. Produkty o niższym indeksie (np. te zawierające dużo węglowodanów złożonych lub białek) dostarczają energii przez dłuższy czas, a te o wysokim (np. słodycze czy wysokoprzetworzone jedzenie) najpierw zapewniają szybki zastrzyk energii, który niebawem przeradza się w drastyczny spadek. Co zatem powinieneś jeść? Mięsa, warzywa, świeże owoce, jaja, makarony (najlepiej razowe), ryż (najlepiej brązowy). A czego unikać? Przede wszystkim słodyczy, słodzonych napojów, białego pieczywa, ziemniaków czy wysokoprzetworzonego jedzenia (wszelkie pakowane pokarmy typu: „wystarczy podgrzać w mikrofalówce”). Tabelę z indeksami glikemicznymi znajdziesz na przykład tutaj.

4) Spożywaj białko na śniadanie

Mówi się, że śniadanie powinno być najobfitszym posiłkiem w ciągu dnia. Prawdę pisząc, nie widzimy powodu, dla którego powinno ono być jakoś szczególnie większe niż obiad czy kolacja (jak pisaliśmy w pierwszym punkcie, wszystkie porcje powinny być stosunkowo niewielkie, dostosowane do Twoich prawdziwych potrzeb). Jednak to, co sugerujemy robić, to jedzenie rano pokarmów zawierających dużo białka. Doskonałym wyborem będą jajka (najlepiej gotowane), o których pisaliśmy więcej tutaj, ale także chudy twarożek czy jogurt naturalny. Dzięki zawartym w nich proteinom będziesz czuć się bardziej syty po śniadaniu, a także najprawdopodobniej zjesz mniej kalorii w pozostałej części dnia (a przynajmniej Twoje potrzeby będą mniejsze).

5) Zapisuj, co jesz

Możesz wziąć najzwyklejszy notatnik i od dziś zapisywać wszystko, co jesz, najlepiej wraz z ilościami/gramaturą (wystarczy prosta waga kuchenna i pomiar albo odczytanie wartości z opakowania). Jeśli wolisz bardziej nowoczesny rozwiązania, możesz założyć konto na jednym z portali zajmujących się zbieraniem informacji o pokarmach (dot. kalorii, zawartości tłuszczy, białek, węglowodanów itd.) oraz posiadających funkcję dziennika żywienia oraz aktywności ruchowych (siłownia, fitness, bieganie etc.), takich jak MyFitnessPal. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzesz, prowadzenie takiego dziennika pomoże Ci: a) zwiększyć świadomość dotyczącą tego, co jesz (zdziwisz się, ile kalorii mają niektóre produkty!); b) zwiększysz swoje szanse na sukces w procesie zrzucania kilogramów (co zostało już nawet potwierdzone w badaniach naukowców).

Zostaw Komentarz