Aktywność fizyczna w okresie zimowym

Aktywność fizyczna w okresie zimowym

Temperatura za oknem nie sprzyja rekreacji i treningom na świeżym powietrzu, dlatego wiele osób aktywnych w okresach wiosenno-letnich zapada w przysłowiowy sen zimowy i w ciągu kilku tygodni zdobywa kilogramy utracone we wcześniejszych miesiącach. Czy warto jednak zaprzepaszczać efekty własnej ciężkiej pracy i zaczynać cykl odchudzania od nowa w sezonie wiosennym? Aktywność fizyczna powinna być na stałe wpisana do Twojego grafiku! Jeżeli nie sposób ćwiczyć na dworze, zawsze możesz wybrać siłownię/klub fitness!

Trening na siłowni/w klubie fitness to doskonały sposób na zachowanie kondycji przez cały rok. Bez względu na to, czy na zewnątrz panuje mróz, wieje przejmujący wiatr czy sypie śnieg, nie musisz rezygnować z codziennej dawki aktywności – nie jesteś bowiem w żaden sposób uzależniony od wahań pogodowych. Zajęcia pozwalają dbać zarówno o wytrzymałość, jak i ogólną sprawność mięśni. Ich niewątpliwą zaletą jest pełna dowolność w wyborze cyklów treningowych i możliwość poprawy błędów lub udzielania rad przez instruktora. Co więcej, łatwiej zmotywować się do aktywności, jeżeli ćwiczysz wśród innych ludzi. Nie chcesz pozostać w tyle, więc dajesz z siebie dużo więcej niż w trakcie treningu indywidualnego w domu czy na dworze.

Bieganie na śniegu czy na bieżni?

Część biegaczy preferuje bieganie na śniegu, inni zaś wolą odbywać treningi w komfortowych warunkach i skupić się na tym co istotne – szlifowaniu techniki biegania oraz dokładnym zaplanowany obciążeń biegowych. Wybierając bieżnię elektryczną, masz możliwość korekty techniki przez ustawienie lustra z przodu i z boku. Nie jesteś także narażony na większość kontuzji typowych dla biegu terenowego i nie musisz inwestować w specjalny ubiór z pianki, który utrzyma właściwą temperaturę ciała.

Zimowy trening kolarza

Trening na siłowni należy zaplanować po dniu wolnym i przed dniem z obciążeniem aerobowym. Dzięki temu uzyskasz najlepszy efekt treningowy i przygotujesz mięśnie na przyjęcie kolejnych obciążeń. Ćwiczenia dzielimy na dwie grupy – specjalistyczne i ogólnorozwojowe. Do tej pierwszej należy trening mięśni nóg z użyciem: ławeczki do ćwiczenia mięśni dwugłowych uda, ławeczki do ćwiczenia mięśni czworogłowych uda, przysiady ze sztangą na barkach oraz suwnicę. Druga grupa obejmuje trening pozostałych partii mięśni, z których najważniejsze są: plecy, brzuch, triceps, biceps i mięśnie klatki piersiowej.

Efektywny trening kolarski obejmuje ćwiczenia pod obciążeniem progresywnym, które polegają na wykonywaniu 3-4 serii na wszystkich przyrządach z 10-15 powtórzeniami na każdym. W kolejnych seriach należy zwiększać wyjściowy ciężar o średnio 5 proc. Dzięki temu w krótkim czasie bezpiecznie obciążysz mięsnie i uzyskać najlepsze efekty.

Jeżeli nie jesteś pewny, jakie ćwiczenia będą dla Ciebie odpowiednie, zawsze możesz skonsultować się z trenerem personalnym i opracować efektywny plan treningowy, który uwzględni Twoje indywidualne potrzeby.

zdrofit_blog_800x525_171005

Jak planować treningi?

Zostaw Komentarz