Jak ćwiczyć na rowerku treningowym?

Jak ćwiczyć na rowerku treningowym

Ćwiczenia na rowerku treningowym są niebywale proste i skuteczne. Nie tylko pozwalają wzmocnić siłę mięśni i nóg, ale również zwiększyć wydolność organizmu i zrzucić nadprogramowe kilogramy. To, czy uzyskasz oczekiwane efekty, zależy jednak od tego, w jaki sposób ćwiczysz, oraz jaki poziom intensywności ćwiczeń utrzymujesz przez cały czas trwania treningu.

Dlaczego warto ćwiczyć na rowerku stacjonarnym?

Jazda na rowerze to doskonałe ćwiczenie na rzeźbę sylwetki i zwiększenie ogólnej sprawności organizmu. Przykładowo, wykonując trening o umiarkowanym stopniu intensywności (aerobowy), poprawisz wydolność organizmu, zaś ćwicząc intensywnie (trening interwałowy), szybko spalisz zbędną tkankę tłuszczową. Najistotniejszy jest jednak dobór odpowiedniego sposobu ćwiczenia. Samo pedałowania, choćby długotrwałe i okupione bólem mięśni i wylanymi hektolitrami potu, nie przyniesie oczekiwanych skutków. Podstawowa zasada brzmi: lekki trening na rowerze powinien być odpowiednio długi, zaś intensywny – krótki, gdyż organizm nie jest przystosowany do długiej pracy na „pełnym gazie”.

Intensywny trening na rowerku stacjonarnym

W treningu interwałowym cykle ćwiczeniowe są krótkie, ale intensywne. Czas pedałowania, przerwy między kolejnymi cyklami oraz intensywność ćwiczeń, powinny być ustalane w trybie indywidualnym. Taki trening jest niezwykle skuteczny w redukcji tkanki tłuszczowej, niemniej musi współdziałać z odpowiednio dobraną dietą redukującą. Samodzielne stworzenie planu treningowego może stanowić nie lada wyzwanie – warto zatem skonsultować się z trenerem personalnym i wspólnie opracować grafik ćwiczeń.

Rowerek stacjonarny – dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Jeżeli Twoim głównym celem nie jest utrata wagi, ale poprawa sprawności fizycznej organizmu, warto abyś wykonywał ćwiczenia umiarkowane. Lekki aerobik na rowerku treningowym poprawi kondycję organizmu oraz wpłynie na lepsze funkcjonowanie układu sercowo- naczyniowego i wydolność płuc.

Dwa etapy ćwiczeń

Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym powinny składać się z dwóch etapów poprzedzonych rozgrzewką. Przed przystąpieniem do właściwych ćwiczeń warto wykonać zestaw ćwiczeń rozciągających na nogi i ręce, a następnie przez kilka minut jeździć w wolnym tempie. Kiedy czujesz, że jesteś już przygotowany na większy wysiłek, możesz przejść do ćwiczeń właściwych. Na tym etapie serce powinno bić w szybkim tempie – od 120 do 140 uderzeń na minutę. Dopiero przy takim pulsie dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej. Po określonym w planie treningowym czasie intensywność ćwiczeń powinna zostać zmniejszona; organizm powinien uspokoić się, a puls spaść do normalnych wartości. W czasie etapu przejściowego w żadnym wypadku nie powinieneś zaprzestawać pedałowania – po prostu zmniejszasz tempo jazdy i utrzymujesz je na odpowiednio niższym poziomie przez cały czas trwania pauzy. Przykładowe techniki ćwiczeń na rowerze stacjonarnym opiszemy w kolejnym artykule.

Pierwsze efekty ćwiczeń na rowerku stacjonarnym powinny być widoczne już po kilku tygodniach ćwiczeń.

Zostaw Komentarz