Dlaczego trening w klubie fitness jest lepszy od treningu „z kasety”?

Dlaczego trening w klubie fitness jest lepszy od treningu z kasety

Samodzielne treningi wspierane poradami wideo cieszą się coraz większą popularnością wśród młodych i zapracowanych osób. Czy warto jednak rezygnować z zajęć w klubie fitness na rzecz ćwiczeń z “kasety”? Czy jest to bezpieczna alternatywa dla tradycyjnego treningu?

Ćwiczenia wykonywane w zaciszu własnego domu są przez wiele osób uznawane za najlepszą alternatywę dla tradycyjnych treningów w klubie fitness. Trudno kłócić się ze stwierdzeniem, że jest to szybsza i tańsza metoda na pozbycie się dodatkowych kilogramów, niemniej istnieje ryzyko, iż w czasie nieumiejętnych ćwiczeń wyrządzimy sobie poważną krzywdę. Czy warto narażać własne zdrowie i ćwiczyć bez odpowiedniego przygotowania? A może lepiej zastosować się do rad profesjonalnych trenerów, którzy sporządzą przemyślany plan działania i zaproponują ćwiczenia dopasowane do twoich potrzeb i możliwości fizycznych?

Treningi z “kasety” – wady

Płyty z ćwiczeniami, które można wykonać w domu, mając do dyspozycji matę oraz kilka mebli służących za akcesoria treningowe, spotkały się z ogromnym zainteresowaniem wśród młodych osób. Można spotkać się ze stwierdzeniem, że jedynie w domu można wykonywać skuteczny trening funkcjonalny i ćwiczenia wielostawowe, podważając tym samym badania naukowe prowadzone od dziesięcioleci. Według teorii niektórych zwolenników ćwiczeń domowych trening z ciężarami jest prymitywny, a zasady Weidera dotyczące zwiększenia obciążenia i zasad izolacji – przestarzałe.

Niestety, znalezienie skutecznej alternatywy dla przysiadów ze sztangą czy podciągania, jest niezwykle trudne.  Żadne ćwiczenia wykonywane w domu nie dadzą podobnych efektów sylwetkowych. Sprzęty fitness dostępne na siłowni są profilowane do wykonywania określonych ćwiczeń, dlatego nie ma ryzyka, że przy zachowaniu odpowiedniej techniki wyrządzimy sobie krzywdę. Wykonując ćwiczenia w domu, przy pomocy akcesoriów do tego nieprzystosowanych, nie mamy już takiej pewności.

Dlaczego ćwiczenia z “kasety” są niebezpieczne? 

Jeszcze do niedawna większość Polek ślepo wierzyła, że treningi funkcjonalne z płyty są nie tylko efektywne, ale i przyjazne dla zdrowia. Niestety, minimalistyczne podejście do ćwiczeń może doprowadzić do poważnych kontuzji i pogorszenia stanu zdrowia. Przykładowo, proponowane przez niektórych ćwiczenia na miękkiej kanapie prowadzą do poważnych nadwyrężeń odcinka lędźwiowego oraz szyjnego kręgosłupa, natomiast wyskoki ze złożeniem kolan ku sobie, znacząco nadwyrężają stawy – dotyczy to zwłaszcza osób z nadwagą.

Zdrowie jest wartością nadrzędną. Jeżeli nie jesteś przekonany, czy wykonywane przez Ciebie ćwiczenia są bezpieczne, nie ryzykuj – skonsultuj się z trenerem personalnym, który w razie potrzeby skieruje Cię do lekarza i wspólnie ustalicie plan ćwiczeniowy. Walka o doskonałą sylwetkę wymaga nie tylko wytrwałości, ale i zdrowego rozsądku.

Zostaw Komentarz