Dobre praktyki na siłowni

zdrofit_blog_800x525_170704_3

Siłownia to przestrzeń, którą dzielimy z innymi trenującymi osobami i właśnie grupa ćwiczących razem osób to element motywujący do ćwiczeń. Trzeba jednak pamiętać, że powinniśmy się wzajemnie szanować i przestrzegać pewnych zasad, które sprawią, że trening dla każdego jest przyjemny – na siłowni również obowiązuje etykieta! Jeżeli od dawna chodzisz na siłownię, sprawdź, czy przestrzegasz wszystkich niepisanych reguł, a jeśli dopiero co wybierasz się na pierwszy trening, warto zapoznać się z zasadami, które ułatwią Ci komfortowe samopoczucie w nowym otoczeniu!

Kilka zasad obowiązujących na siłowni

Przede wszystkim higiena! Sala treningowa to takie miejsce, w którym masz wylać z siebie siódme poty. Nikt nie będzie na ciebie krzywo patrzył, kiedy jesteś czerwony i spocony. Tak właśnie ma być, daj z siebie wszystko! Jednak warto pamiętać o zabraniu ze sobą ręcznika, którym możesz wytrzeć pot z czoła, ramion czy szyi. Możesz również skorzystać z papierowych ręczników dostępnych w każdym klubie. To z pewnością ułatwi Ci trening. Dodatkowo ręczniki służą też do tego, aby pozostawiając sprzęt po ćwiczeniu, przetrzeć go płynem dezynfekującym, tym samym zostawiając go do dyspozycji innych trenujących. Z pewnością ty też zawsze chcesz korzystać z czystego sprzętu 😉
Zadbaj o swoją higienę tak, abyś ty i inni czuli się komfortowo w twoim towarzystwie. Bierz prysznic po treningu (jeśli trzeba to też przed), używaj dezodorantu, zakładaj ubrania uwalniające pot na zewnątrz.

Pamiętaj o porządku

Kolejną istotną regułą jest zwyczajne odkładanie sprzętu na miejsce lub zostawienie go w takim samym stanie w jakim był. Jeżeli korzystałeś z hantli lub sztangi, nie rób bałaganu i nie odkładaj ich byle gdzie. Kolejnej osobie będzie łatwiej z nich skorzystać i nikt się o nie potknie i nie zrobi sobie krzywdy. Pamiętaj także, że jeżeli używasz urządzenia, w którym ustawiasz obciążenie, po skończonej serii przywróć ustawienia, które były na początku. Niech każdy reguluje sprzętem według własnych preferencji 

Bądź otwarty na pomoc

Ostatnią, ale chyba najważniejszą zasadą jest wzajemna pomoc. Wspierajmy się w dążeniu do sukcesu. Jeżeli ktoś poprosi Cię o asekurację podczas podnoszenia ciężarów, zrób to jeżeli jesteś w stanie! Jeśli nie czujesz się na siłach, grzecznie odmów i wytłumacz, że to nie jest najbezpieczniejszy pomysł ;). W momencie, kiedy potrzebujesz porady jak wykonywać konkretne ćwiczenie, zapytaj trenera lub osoby bardziej doświadczonej. Gdy widzisz, że ktoś błędnie wykonuje ćwiczenie, zwróć tej osobie delikatnie uwagę, pomóż jej i udziel wskazówek. Dbajmy o siebie nawzajem.

Pamiętajmy, że od tego jak my zachowujemy się w danym miejscu zależy jak inni będą się do nas odnosić. Karma wraca! Jeżeli chcesz, żeby Tobie przyjemnie się ćwiczyło uszanuj też wygodę innych 😉 Zapraszamy do naszych siłowni Zdrofit na treningi w super towarzystwie.

www.zdrofit.pl

8 Comments

 1. Mirka pisze:

  Hej,

  byłoby fajnie, gdyby wszyscy użytkownicy czy to siłowni, a bardziej uczestnicy zajęć w salach fitnessowych zmieniali obuwie. Nie dalej, jak wczoraj, widziałam dziewczynę, która wychodziała w tych samych butach, co ćwiczyła. A przecież kłądziemy się potem na tych powierzchniach, po których ona drepcze, nawet twarzami….Ostatnio czytałam o badaniach, sugerująych natychmiastową zmianę butów po przyjściu do domu, bo są na nich bakterie kałowe, które zdrowe jak wiadomo nie są…A w domu kładziemy się na podłodze rzadziej, niż na sali do ćwiczeń. Można byłoby to jakoś kontroować, skoro uczestnicy sami z siebie mądrzy nie są?

  1. Sylwia pisze:

   Bardzo dziękujemy za sugestię. Zgadzamy się, weźmiemy tę ważną kwestię pod uwagę.

 2. Grzegorz pisze:

  bez przesady, jeśli jest sucho nie widzę powodu, dla którego trzeba zmieniać obuwie na siłowni? Nie popadajmy w paranoję z tą przesadną higieną ( na biurku jest więcej bakterii niż na desce klozetowej, także ten tego …) bo efekt może być odwrotny od zamierzonego np. ludzie nie będą przynosić butów na zmianę a będą chcieli poćwiczyć, więc będą zdejmować i ćwiczyć w skarpetkach, w których chodzili przez cały dzień (właśnie wraca z pracy) gdy na zewnątrz było 30 stopni … chyba wolałbym jednak żeby pozostali w butach.

  1. Sylwia pisze:

   Nawet, gdy jest sucho, należy zmieniać obuwie. Oczywiście ćwiczenie bez butów jest zabronione 🙂

 3. Anna pisze:

  Witam

  Mam pytanie o klimatyzację na sali fitnessem, czy nmozna usprawnić jej działanie, mam wrażenie jakby nie chodziła mimo ze jest na najniższym stopniu.Przy braku możliwości otworzenia okna, klimatyzacja powinna działać lepiej

  1. Sylwia pisze:

   Anno, o salę fitness w którym z naszych klubów chodzi? Sprawdzimy to!

 4. Gosia pisze:

  Niestety dotyczy to wielu sal,Na Bielanach jest klimatyzacja – od dłuższego czasu nie działa, Na Szamockiej niby działa,ale tego nie czuć. Na Zoliborzu klimatyzacji brak,a sala niewielka i mocno nasloneczniona..

  1. Sylwia pisze:

   Dziękujemy za informację, przekażemy ją odpowiednim osobom!

Zostaw Komentarz