Fitness – jak uniknąć kontuzji podczas ćwiczeń?

Fitness - jak uniknąć kontuzji podczas ćwiczeń

Wiosna to czas, w którym wszystko się budzi. Przyroda budzi się do życia, a my, na zbyt wysiedzianej kanapie, nagle doznajemy przebudzenia. Ciężsi o kilka kilogramów, za to z zapałem do zmian, zakładamy sportowe obuwie i dresy. Dajemy z siebie 100% i AŁŁŁ! Doznajemy kontuzji i wracamy na nasz wysiedziany dołek na kanapie.

Oczywiście nie musi się tak stać. Wystarczy, że zdrowy rozsądek zagóruje nad zapałem, przez pierwsze kilka tygodni dasz z siebie 60%, posłuchasz naszych rad oraz wsłuchasz się w…

1. … swoje ciało!

Nic tak źle nie wpływa na nasze organizmy jak nagłe zrywy, nie poprzedzone odpowiednią rozgrzewką. Zawsze przygotuj swoje ciało na dodatkowy wysiłek. Szczególnie kiedy wracasz do ćwiczeń po dłuższej przerwie. W pierwszych dniach, sama 20 minutowa rozgrzewka (całego ciała!) może okazać się wystarczającym treningiem. Jeśli jednak czujesz się na siłach, poćwicz jeszcze około 20 minut i na tym poprzestań. Stopniowo, acz powoli będziesz mógł zwiększać intensywność i długość kolejnych treningów.
Twoje mięśnie muszą nabrać elastyczności i wzmocnić się. Dzięki temu poprawi się Twój balans, koordynacja, a te wybaczą nawet kilka błędów w technice ćwiczenia.
Jeśli jednak po treningach zaczynasz odczuwać dyskomfort w postaci sztywnienia ciała, odczuwasz ból pleców lub bioder, powinieneś udać się do lekarza specjalisty, który zbada Twój układ mięśniowo-szkieletowy. Pamiętaj, zawsze słuchaj swojego ciała!

2. Wykonuj pełny zakres ruchu

Kiedy się rozgrzewasz lub ćwiczysz wykonuj pełny zakres każdego ruchu. Wiemy, że pokusa użycia trochę większego obciążenia, albo trochę szybszego tempa jest duża, ale lepiej wykonywać ćwiczenia płynnie, dokładnie i w pełnym zakresie. Wtedy poczujesz, że Twój mięsień (i tylko on) na prawdę pracuje. Nie zarzucaj ciężaru, nie pomagaj sobie drugą ręką. To jeszcze nie ten etap. Nie starasz się pobić rekordu, a jedynie dojść do ładu ze swoją kondycją. Kiedy robisz wymach nogą, kontroluj go, nie staraj się robić ruchu przypominającego kopniak wymierzony w młodszego brata. Podobnie z wymachami rąk- jeśli kontrolujesz ruch, szybko poczujesz ich ciężar i docenisz trening bez dodatkowego obciążenia.

3. Poprawna technika

Nawet jeśli usłyszałeś, że martwy ciąg albo nurkujący bombowiec to świetne ćwiczenia, nie rzucaj się od razu na sztangę lub matę. Dowiedz się jak poprawnie wykonywać te ćwiczenia. Zawsze możesz o to zapytać jednego z trenerów w naszym klubie. W sieci znajdziesz masę artykułów, które opisują poprawne wykonywanie niemal każdego ćwiczenia. Przeszukaj także YouTube. Znamy przypadek osoby, która dzięki filmikom instruktażowym nauczyła się pływać żabką!

4. Kup dobre buty i opaski na stawy!

Dobre buty, z odpowiednim profilem podeszwy i amortyzacją, to Twój sojusznik, bez względu na to czy ćwiczysz siłowo czy kondycyjnie. Buty pozwolą utrzymać Ci lepszą równowagę i będą absorbować część wstrząsów, które odczułby Twój układ szkieletowy. Opaski na stawy, choć używane zwykle dopiero po skontuzjowaniu, mogą świetnie zabezpieczyć osłabione stawy przed potencjalnymi urazami. Jeśli więc w przeszłości odczuwałeś ból kolana lub nadgarstka taka inwestycja pomoże Ci bezpiecznie przetrwać pierwsze kilka tygodni treningów.

Zostaw Komentarz