Samemu czy w grupie – jaki trening jest dla Ciebie?

Samemu czy w grupie

Gdy umówisz się ze znajomym na trening, głupio będzie Ci zrezygnować w ostatnim momencie. Po ciężkim dniu w pracy z kolei najlepiej odstresowuje Cię samotne bieganie po lesie. Jak trenować: w towarzystwie czy samemu?

Dream team

Obecność przyjaciela obok, zwłaszcza na początku przygody ze sportem, to duża motywacja. Gdy wiesz, że ta druga osoba już wstała i widzicie się na porannym treningu, głupio będzie Ci ją wystawić. Z kolei, gdy biegniecie obok siebie, żadne z Was nie będzie chciało zatrzymać się jako pierwsze. Motywacja przenosi się także poza treningi – możecie dzielić się przepisami na zdrowe przekąski, wymieniać informacjami o nowych formach treningu, ciekawostkami o zdrowym stylu życia.

Trening w grupie to także zajęcia grupowe (sprawdź nasz grafik!). Choć możesz nie znać osobiście ludzi ćwiczących obok, to ich obecność wpływa motywująco. Widzisz, jak inni pokonują swoje słabości, a instruktor fitness koryguje Was podczas wykonywania ćwiczeń. Po kilku tygodniach zdajesz sobie sprawę, że na konkretnych zajęciach widujesz te same twarze – rutyna pomaga nie tylko Tobie.

Ćwiczę w grupie

Bez Ciebie nie idę

Często, mimo że mamy jeden cel, a wspólne treningi miały nas motywować, jedna osoba powoli zaczyna odstawać i rezygnować z kolejnych zajęć. Przyczyny mogą być różne: źle planuje swój czas, boryka się z kontuzją, źle się czuje lub po prostu przestaje jej się chcieć. Co wtedy? Czy Ty też masz porzucić aktywność fizyczną i wrócić do dawnych przyzwyczajeń? Absolutnie nie!

Jeśli naprawdę chcesz zadbać o swoją sprawność fizyczną i zdrowie, zawsze znajdziesz czas na ćwiczenia. Motywować trzeba przede wszystkim siebie – dopiero w drugiej kolejności ludzi wokół. W klubie fitness spotkasz mnóstwo osób, które ćwiczą i mogą być dla Ciebie inspiracją. Na siłowni znajdziesz zarówno początkujących, jak i zaawansowanych. Pamiętaj jednak, żeby zawsze ćwiczyć dla siebie i w zgodzie ze sobą. Nie oglądaj się na innych, nawet jeśli to Twoi znajomi.

Trening samemu

Skupieni na sobie

Część z Was na pewno nie wyobraża sobie umawiania się na wspólne treningi. W codziennym grafiku trudno znaleźć miejsce na fitness, a jeśli chciałabyś/chciałbyś dostosowywać go do drugiej osoby, byłoby jeszcze trudniej. Poza tym możecie lubić różne rodzaje ćwiczeń, mieć inne oczekiwania, wydolność organizmów. Po co więc zmuszać się do treningu, którego nie lubisz?

Poza tym, skupienie tylko na sobie podczas ćwiczeń, bardzo pomaga w zachowaniu prawidłowej techniki, kontroli oddechu czy tętna. Trening jest też okazją do odstresowania i odcięcia się od problemów. Wysiłek fizyczny w samotności to świetny sposób na przemyślenie wielu spraw czy „wypocenie” złych emocji.

Znajdź równowagę

Forma treningu, która jest odpowiednia dla Ciebie mocno zależy od Twojej osobowości. Dla jednych obecność innych osób tuż obok może być motywująca, dla innych powodować dyskomfort.  Czasem warto spróbować jednak czegoś, czego nigdy wcześniej nie robiłaś/eś. Z pewnością urozmaici to Twój plan treningowy.

Zostaw Komentarz