Co jeść przed, w trakcie i po treningu?

Co jeść przed, w trakcie i po treningu

Jedz, bez względu na wszystko!

Nasze ciało to skomplikowana machineria zależności, w których do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebny jest balans i dodatni bilans. Całą tę machinerię w ruch wprawiają dostarczane w odpowiednim momencie i odpowiedniej ilości jedzenie oraz płyny. Konsumowane przed, w trakcie i po ćwiczeniach pozwalają utrzymać właściwy poziom glukozy we krwi, zwiększać efektywność w trakcie treningu, a także skracają czas potrzebny na regenerację po cięższych sesjach. Każdy kto wykonuje wytężony wysiłek fizyczny powinien także pamiętać o nawadnianiu organizmu.

Jedz przed treningiem.

Jeżeli nie zasilisz organizmu przed treningiem, to paradoksalnie w jego trakcie możesz spalić mniej kalorii. Stanie się tak z dwóch powodów, po pierwsze zwyczajnie nie będziesz mieć siły, aby wycisnąć maksimum ze swoich mięśni, a po drugie sprawisz, że Twój organizm przejdzie w tryb oszczędzania i “chomikowania” kalorii na później.

Najlepiej jeśli na dwie godziny przed treningiem:

1. systematycznie pijesz wodę

2. zjesz zdrowe węglowodany, wybór jest olbrzmi, na przykład:

    •    owsiankę z chudym mlekiem lub serkiem;

    •    pełnoziarnistego tosta (nie dodawaj zbyt dużo sera);

    •    pełnoziarnisty makaron

    •    brązowy ryż

    •    sałatkę ze świeżych owoców lub warzyw

3. unikaj nasyconych tłuszczy a także zbyt dużej ilości białka -ich trawienie wymaga zbyt dużo czasu oraz zużywa tlen i energię potrzebną mięśniom w trakcie ćwiczeń.

Jeżeli musisz zjeść coś na kilka minut przed treningiem wybierz owoce – banan lub jabłko będą idealne. Tę samą zasadę możesz stosować przed porannym joggingiem.

Jedz w trakcie treningu (ale nie przesadzaj :))

Jedzenie w trakcie treningu może być kontrowersyjne, jednak jeśli jesteś osobą o szczupłej sylwetce i chcesz zbudować masę mięśniową kilka dodatkowych kalorii na pewno w tym pomoże. Najważniejsze będą w tym wypadku białko i węglowodany. Celuj w około 10-40 gramów białka i 40-80 gramów węglowodanów (ilości uzależnione są od tego czy chcesz chudnąć czy przybierać na masie), w proporcji 1:2 lub 1:1.
Jeśli jadłeś przed treningiem, a Twoim celem jest szczupła sylwetka możesz pominąć posiłek w jego trakcie. Jeśli natomiast nie miałeś czasu zjeść wcześniej, dostarcz swojemu organizmowi energii w pierwszych 30 minutach treningu.

Jedz po treningu

Najważniejszymi rzeczami jakich potrzebuje nasz organizm po treningu są: płyny oraz węglowodany. Dostarczając ich natychmiast po treningu sprawisz, że organizm nie będzie bronił się przed wykorzystywaniem ich w całości w jego trakcie. Aby dostarczyć prawidłową ilość płynu zważ się przed i po wysiłku, a następnie wypij 1,5 litra wody na każdy utracony kilogram. Węglowodany dostarczaj w ilości 1,5 grama na kilogram ciała. Jeśli Twój trening opierał się głównie na podnoszeniu ciężarów i budowaniu masy mięśniowej, możesz także zjeść około 10 do 20 gramów białka.

Zostaw Komentarz