Mięśnie skośne brzucha – jak je trenować, na co zwrócić uwagę?

Mięśnie skośne brzucha – jak je trenować, na co zwrócić uwagę?

Na temat treningu mięśni skośnych brzucha powstało już wiele mitów oraz niezgodności. Jedni mówią, że praca nad nimi urzeczywistni sen o figurze w kształcie klepsydry, inni straszą zupełnie „zabudowaną” talią. Jak jest w rzeczywistości?

Mięśnie skośne brzucha spędzają sen z powiek niejednemu trenującemu. Mężczyźni dążą do wypracowania „V” poniżej linii pasa (mocno rozbudowane mięśnie poprzeczne postrzegane są u nich jako niezwykle atrakcyjne). Panie zastanawiają się nad tym, w jaki sposób ćwiczenia tej partii mięśniowej wpłyną na ich sylwetkę – pomogą w osiągnięciu zgrabnej talii czy skutecznie ją zabudują? Jakie ćwiczenia pomogą w jej zwężeniu? Wątpliwości budzi również kwestia wykonywanych ćwiczeń – w jaki sposób trenować, aby pobudzić do pracy mięśnie poprzeczne? Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tą kwestią, ten artykuł jest właśnie dla ciebie.

Na początek anatomia

Dla prawidłowego zrozumienia mechanizmu pracy nad mięśniami poprzecznymi brzucha konieczne jest zapoznanie się z wykonywanymi przez nie zadaniami. Pełnią one w naszym organizmie między innymi funkcję ochronną w stosunku do kręgosłupa – zapobiegają jego przeciążeniom. Ponadto uczestniczą w skrętach, a także zginaniu i prostowaniu tułowia. Ze względu na przydzielone zadania ulegają podziałowi na wewnętrzne (stabilizacja pozycji ciała) i zewnętrzne. Ich specyfika wpływa na szczególną rolę, jaką odgrywają w sportach walki, tenisie, hokeju czy lekkiej atletyce. Ich rozbudowa wiąże się jednak z nieuniknionym rozszerzeniem talii, przez co z pracy nad nimi rezygnuje wiele osób uczestniczących w zawodach i konkursach kulturystycznych.

Mityczne „V”

Rozbudowane mięśnie poprzeczne kojarzą się głównie z dobrze zbudowanymi modelami, pojawiającymi się w reklamach oraz na okładkach kolorowych pisemek. „V”, w które się układają, uchodzi za jeden z najbardziej atrakcyjnych elementów męskiego ciała. W rzeczywistości upodobania tego typu uzależnione będą wyłącznie od gustu kobiety. Warto jednak podkreślić, iż sama dbałość o sylwetkę stanowi element najbardziej pozytywny. Jak jednak wygląda ta sprawa w przypadku płci pięknej?

Od wielu wieków kobiety dokładają wszelkich starań, aby osiągnąć możliwie najwęższą talię. Dla zbudowania wrażenia idealnej sylwetki przez wiele godzin nosiły niewygodne gorsety oraz suknie wyraźnie poszerzające je w biodrach. Również dzisiaj „talia osy” jest marzeniem niejednej pani. W jaki sposób można o nią zawalczyć?

Wykonywanie serii ćwiczeń na mięśnie skośne może nie zagwarantować efektu, o jaki ci chodziło. Na samym początku należałoby wspomnieć, iż ich rozbudowa rzeczywiście może wpłynąć na optyczne poszerzenie talii. Aby osiągnąć płaski brzuch i figurę klepsydry, najlepiej postawić na ćwiczenia aerobowe (dzięki nim spalisz nadmiar tkanki tłuszczowej). Warto skorzystać również z szerokiej gamy treningów organizowanych przez różne studia fitness i siłownie. Większość z nich w swojej ofercie ma zajęcia z pilatesu, jogi czy fitballu – są one oparte na ćwiczeniach izometrycznych, które w krótkim czasie pomogą ci w wypracowaniu płaskiego brzucha (oczywiście w połączeniu z odpowiednim treningiem na utratę nadmiaru tkanki tłuszczowej).

W jaki sposób trenować?

Trening mięśni poprzecznych wymaga od Ciebie zastosowania się do kilku podstawowych reguł. Tylko w ten sposób wypracujesz wymarzone „V” albo po prostu zbudujesz mięśnie znakomicie podkreślające twoją smukłą sylwetkę. Podobnie jak w przypadku mięśnia prostego brzucha, podstawę wykonywanych przez ciebie sesji powinny stanowić elementy wielostawowe. Ćwiczenia izolowane niech będą dodatkiem do nich. Nie poświęcaj na trening mięśni brzucha zbyt wiele czasu – niech będzie to element zmierzający do końca sesji. Po każdej sesji zapewnij mięśniom czas na odpoczynek – zbyt często wykonywane treningi mogą przyczynić się do kontuzji, a także ich nadmiernej rozbudowy.

Dla osiągnięcia konkretnych efektów w zakresie mięśni poprzecznych zalecane są następujące ćwiczenia: skręty tułowia, skłony boczne, plank bokiem oraz skośne brzuszki. Wykonując je regularnie, poprawisz pracę, siłę oraz wytrzymałość tej partii mięśniowej. Decydując się na tego typu ćwiczenia, weź pod uwagę cel, jaki chcesz osiągnąć. Trening mięśni poprzecznych nie pomoże ci uzyskać wąskiej talii, wręcz przeciwnie – wykonywany zbyt często może ją skutecznie zabudować. Jeżeli kierujesz się natomiast głównie pobudkami zdrowotnymi, te ćwiczenia są jak najbardziej dla ciebie. Ich wzmocnienie poprawi stabilizację twojego ciała oraz w pozytywny sposób wpłynie na twój kręgosłup.

1 Comments

  1. Bardzo fajny tekst, szkoda tylko że tak kiepsko sformatowany. Czcionka mogłaby być ciut większa. Ale i tak szanuję! 🙂

Zostaw Komentarz