Mity fitnessu – część 4

Mity fitnessu - część IV

Czy kobiety powinny wykonywać intensywne ćwiczenia fizyczne? Co zrobić, aby uzyskać smukłą, ale nieprzesadnie umięśnioną sylwetkę? Dlaczego nie warto stosować kilkudniowych głodówek – czy naprawdę przynoszą więcej szkody niż pożytku? Obalmy kolejne mity!

Mit numer 10: Kobiety ćwiczące z obciążeniem mają rozbudowane mięśnie

Ćwiczenia z obciążeniem przynoszą wiele korzyści: pomagają spalić tłuszcz, regulują przemianę materii oraz sprawiają, że ciało staje się silniejsze i bardziej wytrzymałe. Niestety, wiele kobiet świadomie rezygnuje z ich wykonywania, obawiając się, że długotrwałe ćwiczenia z ciężarkami spowodują, iż ich sylwetka stanie się męska i umięśniona. Nic bardziej mylnego! O ile nie dźwigamy ciężarów każdego dnia po kilka godzin, nie grozi nam przesadne umięśnienie sylwetki. Podejmując decyzję o rozpoczęciu treningu siłowego, warto jednak pamiętać o podstawowych środkach ostrożności. Po pierwsze nigdy nie należy wykonywać  intensywnych ćwiczeń bez konsultacji z trenerem personalnym. Początki powinny być delikatne, zaś obciążenie – umiarkowane. Aby uzyskać najlepsze rezultaty rozpocznij od ćwiczeń z hantlami półkilogramowymi i dopiero po kilku tygodniach zwiększ obciążenie.

Mit numer 11: Najlepszym sposobem na odchudzanie jest głodówka

Wiele osób uważa, że głodówka jest najefektywniejszym sposobem na zbicie wagi. Niestety, to kolosalna bzdura. Decyzja o utrzymaniu kilkudniowej głodówki wymaga kompleksowych przygotowań i konsultacji z lekarzem. Konieczne jest wykonanie morfologii, choćby dla wykluczenia anemii, badań serca (większe prawdopodobieństwo zawału), USG jamy brzusznej, płuc oraz badań na poziom kreatyniny oraz stężenie kwasu moczowego. Krótko mówiąc, każda choroba przewlekła stanowi przeciwwskazanie do stosowania głodówek. Głodzenie się jest również niedozwolone w przypadku dzieci i osób starszych.

Jeżeli jednak chcemy, aby mechanizm zadziałał, głodówka powinna trwać ponad tydzień. W pierwszych dniach zużywane są bowiem zapasy glikogenu, a dopiero później – tłuszczu. Niestety, głodzenie, które trwa dłużej niż dwa dni, powoduje drastyczne zmniejszenie ilości składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Lepiej zatem pójść na kompromis i zamiast rozwiązań radykalnych wybrać po prostu zdrowe i racjonalne odżywianie się.

Mit numer 12: Picie wody przed treningiem powoduje skurcze

Długotrwały wysiłek fizyczny powoduje, że procesy przemiany materii w organizmie ulegają nasileniu. Zdarza się zatem, że w czasie długotrwałego wysiłku nasze ciało produkuje nawet dziesięć razy więcej energii cieplnej niż w okresach spoczynku. Brak naturalnego chłodzenia się w postaci uwalniania potu powodowałby, że temperatura ciała wzrastałaby o średnio jeden stopień po każdych kilku minutach aktywności.  Aby wspomóc „wewnętrzne chłodzenie”, warto zatem zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Woda, którą pijesz w czasie ćwiczeń, powinna być chłodna (ok. 10 stopni Celsjusza) i niegazowana – taka jest najszybciej wchłaniania przez organizm. Aby zapewnić bardziej równomierne wchłanianie wody można dodać doń trochę syropu owocowego. Przed treningiem należy pić jedną szklankę co 10-15 minut i wstrzymać się na 30 minut przed samym treningiem. Schemat jest prosty – ilość wody wypitej powinna być taka sama jak ilość wody straconej.

Linki do wszystkich odcinków cyklu:

Zostaw Komentarz