Oceń siebie, zanim ocenią Cię inni

Wciąż zastanawiasz się, co myślą o Tobie ludzie na siłowni, a śmiejesz się z rodziców, którzy przejmują się tym, „co ludzie powiedzą”? Zachowujesz się dokładnie tak samo jak oni. Dopóki nikogo nie krzywdzisz, to liczy się tylko to, co Ty o sobie myślisz.

Wyobrażasz sobie, że wciąż ktoś Cię obserwuje i ocenia to, jak się zachowujesz albo, co gorsza, jak wyglądasz? Cała spontaniczność i radość z nieoczekiwanego, gdzieś znikają? To droga, która prowadzi donikąd. Czas przestać zastanawiać się nad tym, co myślą o nas inni.

1. Zadowalaj siebie.

Nie wszyscy muszą Cię lubić. Tak po prostu jest i musisz to zaakceptować. Różnimy się i chcemy otaczać się ludźmi o podobnych zainteresowaniach oraz poglądach na życie. Odcinaj się od toksycznych związków, dbaj o własny komfort psychiczny. Jeśli będziesz żyć w zgodzie ze sobą, ludzie będą Cię szanować bez względu na to, czy będą Cię lubić czy nie.

2. To tylko opinie.

Opinia z samego założenia jest czymś subiektywnym. Czyjąś oceną, która nie ma obiektywnych podstaw. Zmienianie się tylko dlatego, że komuś coś w Tobie nie pasuje, nie ma sensu. Na końcu może okazać się, że tej wersji siebie sam nie jesteś w stanie zaakceptować. Poza tym, zastanów się, kto Cię krytykuje. Jeśli to ktoś Ci bliski – warto przedyskutować sprawę, zastanowić się nad tym, co mówi. Czasem spotykamy jednak na swojej drodze ludzi, którzy tylko czekają na nasze potknięcie. O opiniach tych drugich możesz zapomnieć.

3. Oceń siebie.

Przyjrzyj się sobie. Jak się oceniasz? Czy żyjesz w zgodzie ze sobą? Czy nagradzasz się za sukcesy, a z porażek wyciągasz wnioski? Może jesteś wobec siebie zbyt wymagający i tak naprawdę jesteś największym krytykiem samego siebie? Samoakceptacja nie oznacza braku ambicji, rozwoju i lenistwa.

4. Każdy jest inny.

To, że ktoś głośno i ekspresywnie zachowuje się wśród nieznajomych (np. na sali fitness) dla Ciebie jest nie do pomyślenia. Ale dla tej osoby może być to absolutnie naturalne i sprawia jej to przyjemność. Z drugiej strony, osoba, która nie jest zbyt aktywna w dopiero co poznanej grupie, wcale nie musi się w niej źle czuć. Każdy z nas jest inny i inaczej zachowuje się w towarzystwie. Więcej: inaczej zachowujemy się różnych sytuacjach. To zupełnie normalne – pełnimy w nich po prostu inne role.

5. Nie oceniaj.

Bardzo często boimy się, że ktoś nas tak czy inaczej oceni, właśnie dlatego, że sami mamy tendencję do takiego myślenia o innych. Nie generalizuj – nie wiesz, dlaczego ktoś zachował się w ten sposób. Dostrzegaj potencjał tej osoby, weź pod uwagę wiele zmiennych czynników: społecznych, środowiskowych czy kulturowych.

W życiu nie spotykamy tylko życzliwych osób. Jednak nie pozwalaj tym, którzy Cię nie znają, przejmować władzy nad Twoim życiem. Żyj dla siebie i w zgodzie ze sobą! Pamiętaj też: jeśli nie chcesz być oceniany, nie oceniaj!

Zostaw Komentarz