Odzież termoaktywna czy bawełna – co wybrać?

Odzież termoaktywna czy bawełna - co wybrać?

Z pewnością często zadajesz sobie pytanie, jaki strój treningowy wybrać. Czy postawić na ultranowoczesne (i często również bardzo drogie) ubrania wykonane ze specjalistycznych tkanin, czy może na zwykły, lekki, bawełniany strój (jakich pełno w twojej szafie), a zaoszczędzone pieniądze wydać na karnet do klubu fitness?

Kompletując strój do ćwiczeń, powinieneś przede wszystkim zadbać o odpowiednie obuwie. Pisaliśmy już o tym wielokrotnie i przypomnimy raz jeszcze – buty są najważniejszą częścią ubioru do ćwiczeń. Odpowiednio dobrane pomagają zapobiegać kontuzjom, ułatwiają trening i dbają o stawy. Dobre sportowe buty to inwestycja nie tylko w komfort podczas treningu, ale również w nasze zdrowie. Co jednak z resztą stroju?

W przypadku kobiet bardzo ważny jest również odpowiedni biustonosz sportowy. Intensywne (zwłaszcza związane z bieganiem, podskokami itp.) ćwiczenia mogą przyczyniać się do przedwczesnego zwiotczenia skóry biustu, czego oczywiście żadna kobieta nie chce. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać do ćwiczeń odpowiedni biustonosz sportowy. Jeżeli chodzi o tą część garderoby, powinna ona być wykonana z nowoczesnych tkanin, dzięki czemu przez cały czas utrzymywać będzie biust na swoim miejscu, nawet po wielu praniach i niezliczonej ilości treningów. Odpowiednio dobrany biustonosz sportowy stabilizuje biust nawet podczas bardzo dynamicznych ćwiczeń, jednak nie powinien uciskać, a ramiączka nie powinny wpijać się w ciało. Niestety biustonosz bawełniany w tej roli się nie sprawdzi, ponieważ nie będzie tak elastyczny i szybko się rozciągnie.

Jeżeli chodzi o koszulkę i spodenki, to wybór nie jest już taki prosty. Specjalistyczna bielizna termoaktywna ma z pewnością wiele zalet, jednak posiada jeden minus – zazwyczaj jest bardzo droga i w związku z tym nie każdy może sobie na nią pozwolić. Jednak jeżeli trenujesz bardzo intensywnie kilka razy w tygodniu, warto zainwestować w profesjonalny strój do ćwiczeń. Wydane pieniądze na pewno ci się zwrócą, ponieważ jest to inwestycja na lata (odzież dobrej jakości starczy ci z powodzeniem na co najmniej kilka sezonów).

  • Odzież wykonana ze specjalistycznego materiału zdecydowanie podniesie komfort twoich treningów: odprowadza pot na zewnątrz, dzięki czemu ubranie na wchłania potu, jest lekkie i nie przykleja się do ciała podczas ćwiczeń.
  • Niektóre modele wyposażone są w jony srebra, dzięki czemu ograniczają nieprzyjemny zapach.
  • Odzież termoaktywna schnie zdecydowanie szybciej niż bawełniana – co jest bardzo ważne, jeżeli ćwiczysz codziennie i po każdym treningu musisz uprać swój strój.
  • Odzież termoaktywna jest zazwyczaj bardzo lekka, cienka, przewiewna i nie zajmuje dużo miejsca.
  • Musisz pamiętać, że odzież termoaktywną należy prać w odpowiednich detergentach. Jeżeli jednak będziesz stosować się do zaleceń producenta dotyczących konserwacji tego typu odzieży, na pewno służyć ci ona będzie przez długie lata, nie spierając się, nie rozciągając i nie tracąc swoich właściwości.
  • Odzież termoaktywna musi być dobrze dobrana – nie może być zbyt luźna (wtedy nie będzie spełniać swoich funkcji), ale nie powinna być również zbyt obcisła, gdyż będzie ograniczać ruchy, a tobie będzie w niej po prostu bardzo niewygodnie.

Jeżeli natomiast ćwiczysz umiarkowanie intensywnie, a dodatkowo niezbyt często lub nieregularnie, inwestycja w odzież termoaktywną może nie być konieczna. Możesz postawić na strój sportowy wykonany z bawełny.

  • Pamiętaj jednak, aby koniecznie był to materiał składający się w 100% z bawełny. Wybieraj materiały lekkie i przewiewne, unikaj grubych, bawełnianych ubrań.
  • Koszulka powinna być lekko luźna i przewiewna, bowiem bawełna będzie wchłaniać pot jak gąbka.
  • Spodnie nie mogą być zbyt luźne ani za długie, ponieważ będą przeszkadzać ci w ćwiczeniach (grube dresy mogą okazać się nietrafionym wyborem). Najlepiej wybierz krótkie spodenki, które nie będą krępować twoich ruchów.
  • Bawełna przy częstym praniu może się szybko spierać i rozciągać. Niewykluczone więc, że strój bawełniany będziesz musiał częściej wymieniać na nowy niż w przypadku odzieży termoaktywnej.

Zostaw Komentarz