Pomiędzy posiłkami – cała prawda o podjadaniu

Pomiędzy posiłkami - cała prawda o podjadaniu

Podjadanie pomiędzy posiłkami jest czynnikiem najsilniej wpływającym na odniesioną podczas odchudzania klęskę. Osłabia nawyki żywieniowe, które zostały wypracowane w trakcie diety, a także niesie ze sobą dodatkowe kalorie. Najgorsze jest jednak to, że z podjadaniem trudno skończyć.

Powody, dla których sięgamy po dodatkowe przekąski są różne. Na wzmożony apetyt wpływają sytuacje stresowe, zbliżająca się (u kobiet) miesiączka, zbyt dużo wolnego czasu albo po prostu łakomstwo. Bardzo popularna stała się w ostatnim czasie tendencja do nieustannego usprawiedliwiania się. Nadmiar przekąsek wydaje się nam zupełnie niewinny (przecież to był tylko „gryz”). Najgorsze jest to, że w większości przypadków wybieramy spośród nich właśnie te, które szkodliwie wpływają na nasz organizm i spowalniają metabolizm. W konsekwencji porzucamy dietę albo też pozostajemy na niej, ale, zamiast tracić na wadze, tyjemy.
Poniżej znajdziesz 5 rad, dzięki którym już wkrótce przestaniesz podjadać.

1) Przede wszystkim – rozsądek

Kluczem do sukcesu jest świadome spożywanie posiłków. Nasz mózg odnotowuje uczucie sytości wyłącznie w sytuacji, gdy koncentrujemy się na tym, co jemy. Jeżeli będziemy jeść w pośpiechu, możemy wepchnąć w siebie o wiele więcej kalorii niż potrzebujemy, a po chwili i tak znowu będziemy podjadać. Uczucie głodu, które będzie nam wówczas towarzyszyło, to wyłącznie pułapka zastawiona przez naszą podświadomość. W ten sam sposób znikają wszelkiego rodzaju łakocie spożywane przy włączonym telewizorze/komputerze. Zdarzyło ci się, że zjadłeś całą czekoladę albo chipsy, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, prawda? No to już wiesz, dlaczego.

2) Planuj posiłki

Nasze podjadanie często wynika z braku organizacji. Wstajemy rano i już się spieszymy. Zabraknie czasu na śniadanie, ale to nie problem, bo „złapię coś po drodze”, podobnie kiedy jesteśmy głodni, a obiad jeszcze nie gotowy. Nie ma wówczas nic lepszego niż batonik, ciastko albo drożdżówka. Błąd. Aby uniknąć tego typu sytuacji, należy zadbać o regularność posiłków, a najlepiej zaplanować je już dzień wcześniej. Posiłki spożywane w równych przedziałach czasowych (najlepiej co 3-4 godziny) zapewnią uczucie sytości, a dodatkowe przekąski nie będą po prostu konieczne.
Na szczególną uwagę zasługuje również śniadanie. Błędem jest spożywanie ogromnych ilości węglowodanów od samego rana. Powodują one nagły skok cukru we krwi, a następnie jego wielki spadek, skutkujący wzrastającą ochotą na słodkie. Dlatego warto zmienić poranne placuszki, naleśniki, kanapki na dania z wyższą zawartością białek i tłuszczy, np. jajecznicę.

3) Głód emocjonalny to nie głód

Naucz się odróżniać głód wywołany emocjami od rzeczywistego. Ten pierwszy przychodzi nagle i niespodziewanie – najczęściej, gdy się denerwujesz, czekasz na coś lub znajdujesz się pod wpływem silnego ładunku emocjonalnego. W przeciwieństwie do niego głód rzeczywisty nasila się stopniowo, a ty nie odczuwasz silnego przymusu, aby coś zjeść. Pozwala również na szybsze zakończenie posiłku – kiedy się nasycisz, nie czujesz potrzeby dalszego jedzenia. Z głodem wywołanym przez emocje walczyć możesz poprzez znalezienie alternatywnego sposobu na ich rozładowanie, np. podjęcie aktywności fizycznej lub gra na instrumencie. Zajadanie tego, co czujemy, nie pomoże nam, a wręcz przeciwnie – może skutkować nadwagą, napadami obżarstwa, a nawet bulimią.

4) Zrób porządek w szafkach

Spożywanie dodatkowych kalorii może być również związane z przyzwyczajeniem. Jeżeli twoje szafki wypełnione są pudełkami ciasteczek, czekolady, chipsów i innych tego typu smakołyków, to bardzo prawdopodobne, że po nie sięgniesz. Dla własnego bezpieczeństwa wyrzuć wszystkie zapasy zgromadzone w swojej „spiżarni”. Zastąp je zdrowymi odpowiednikami, takimi jak orzechy, świeże i suszone owoce.

5) Wysypiaj się

Sen ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz sposób, w jaki w ciągu dnia funkcjonuje nasz organizm. Przeprowadzone zostały badania naukowe, które wykazały, iż osoby niewysypiające się pochłaniają o około 1/3 kalorii dziennie więcej niż te, które śpią po 7 – 8 godzin. Oprócz tego brak snu powoduje magazynowanie tkanki tłuszczowej oraz spowolnienie metabolizmu. Warto więc zadbać o odpowiedni wypoczynek.
Zrezygnowanie ze słodkich przekąsek w ciągu dnia wcale nie jest łatwe. Wymaga ogromnego samozaparcia oraz świadomości, jaka jest jego przyczyna. Kiedy już ją poznasz, szybciej pozbędziesz się tego uciążliwego problemu.

Zostaw Komentarz