Posiłek przedtreningowy – ładowanie baterii

zdrofit_blog_800x525_170511

Pewnie nie raz zdarzyło Wam się pójść na trening, a już po chwili rozgrzewki stwierdzić, że to jednak nie ten dzień. Wymówką może być zła pogoda albo zmęczenie po pracy. Najczęściej jednak winny jest niewłaściwy posiłek (lub jego brak) przed siłownią.

Posiłek przedtreningowy to jeden z najważniejszych momentów dostarczania energii do organizmu. Na godzinę – półtorej przed planowanymi ćwiczeniami, powinniśmy się do nich odpowiednio przygotować. W ten sposób nasz czas wykorzystamy najefektywniej, a nasze mięśnie najlepiej na wysiłek zareagują.

Balans składników odżywczych

Najważniejsze jest tu odpowiednie dobranie makroskładników i dostarczenie takiej ilości energii, jaka będzie nam potrzebna do wykonania zaplanowanego treningu. Pamiętajcie też, że na głodnego ćwiczy się źle, ale z pełnym brzuchem też nie najlepiej! Dlatego polecamy lekkostrawne potrawy, po których szybko zniknie uczucie przepełnienia.
Pierwszym składnikiem naszego posiłku powinno być białko. Postarajmy się, aby było ono pełnowartościowe i łatwo przyswajalne – w ten sposób zjemy go mniej, a więcej zyskamy. ? Polecamy takie produkty, jak mięso, podroby, ryby, jajka.

Źródło energii

Węglowodany dadzą nam konieczną energię, ale uwaga – nie chcemy, aby zabrakło nam jej podczas ćwiczeń! Z tego powodu wybieramy pełnowartościowe i wolno rozkładające się węglowodany, z których energia będzie uwalniana do organizmu stopniowo i przed dłuższy czas.
W praktyce skupmy się na takich produktach, jak kasze, ryże, ciemne makarony i ziemniaki.
Tłuszcze z założenia nie będą nam koniecznie, ale to zależy już od konkretnej diety i naszego organizmu. W dużym uproszczeniu – jeśli masz szybki metabolizm, to odrobina oliwy nie zaszkodzi, ale jeśli nie masz tyle szczęścia, to raczej tłuszczu unikaj.

Dawka witamin

Nie zapominajcie też o warzywach! Co prawda w tym posiłku nie są one kluczowe, ale zawsze powinniśmy myśleć o całym organizmie i starać się dostarczyć odrobinę więcej witamin, niż potrzeba samym mięśniom ?
„Jesteśmy tym co jemy” nie jest tym razem tylko pustym sloganem. To, co zjemy przed treningiem i tuż po nim, ma ogromny wpływ na jego efekty! Zdaniem niektórych, nawet 70% treningu to dieta! Starajcie się więc wcześniej zadbać o przygotowanie dobrego, jakościowego jedzenia, które pozwoli wam dać z siebie wszystko i zyskać tyle, ile się da.

Gdybyście potrzebowali dokładniejszych wskazówek lub po prostu gotowej diety, pytajcie naszych trenerów!

zdrofit_blog_800x525_170424

Istota posiłku potreningowego

4 Comments

 1. Johann pisze:

  To już wiem skąd się czasem biorą moje braki sił na siłowni. Nie stosowałam nigdy przedtreningówek. Wygląda na to, że czas zacząć.

  1. Sylwia pisze:

   Daj znać, czy przemyślane posiłki przed treningami pomogły 🙂

 2. Tomasz pisze:

  mi się źle ćwiczy po jedzeniu, minimum 2 godzi przerwy od ostatniego posiłku. Rano w weekendy zawsze ćw. bez śniadania i nigdy mi to nie przeszkadzało. Chodzę na cross, tabata ostatnio też na power bar i energii mi nie brakuje do końca treningu a człowiek się nie obija, bo jak sens z takiego treningu, choć muszę przyznać, że większość znajomych co ćw. je śniadanie 🙂

 3. Adrian pisze:

  Ciekawy materiał. Dodałbym tylko od siebie, że pod żadnym pozorem nie należy zapominać o posilku potreningowym bogatym w weglowodany i bialko.

Zostaw Komentarz