Jak przebiec 3 kilometry bez zatrzymywania – poradnik dla początkujących

Jak przebiec 3 kilometry bez zatrzymywania - poradnik dla początkujących

Podejmujesz decyzję o rozpoczęciu biegania. Na początku wydaje Ci się, że to przecież nie takie trudne – zaczniesz biegać i bez problemu przebiegniesz nawet dłuższy dystans. Po kilku minutach jednak zaczyna brakować ci tchu, bolą cię stopy, nogi odmawiają posłuszeństwa, a do tego jeszcze na wybranej przez ciebie trasie pełno szybko jadących samochodów. Wszystko idzie nie tak, jak powinno – zapewne dlatego, że nie przygotowałeś się prawidłowo do biegania.

Bieganie rzeczywiście jest proste, pod warunkiem jednak, że poświęcisz odrobinę czasu na prawidłowe przygotowanie i zorganizowanie treningu. Po niedługim czasie bieganie zacznie sprawiać ci przyjemność i na stałe zagości w twoim życiu, a wtedy z łatwością przebiegniesz zdecydowanie więcej niż 3 kilometry. Dodatkowo odczujesz wszystkie pozytywne skutki biegania, takie jak zmniejszenie tkanki tłuszczowej, wymodelowanie sylwetki, poprawa kondycji, dobry humor, więcej energii, poprawa stanu zdrowia, lepszy sen i wiele, wiele innych.

  1. Przede wszystkim znajdź w sobie motywację do biegania! Zastanów się, dlaczego chcesz biegać, co chcesz przez to osiągnąć (np. poprawa kondycji, szczuplejsza i smuklejsza sylwetka, zadbanie o stan zdrowia) i zacznij konsekwentnie dążyć do celu. Łatwiej będzie Ci wygospodarować czas i siły, jeżeli będziesz wiedzieć, jaki cel ci przyświeca.
  2. Zaopatrz się w odpowiednie obuwie do biegania. Jest to niestety wydatek konieczny, ponieważ biegając w złych butach szybko odczujesz ból stóp, a dodatkowo narazisz się na ryzyko poważnych kontuzji. Ponadto na skutek dyskomfortu odczuwanego podczas biegania w niedostosowanych butach szybko stracisz motywację i prawdopodobnie uznasz, że bieganie jest nie dla ciebie. Na szczęście wydatki na profesjonalny strój do biegania możesz odłożyć na później, zadowalając się na początku tym, co znajduje się w twojej szafie.
  3. Stopniowo zwiększaj dystans i stopień trudności. Na początku rób krótkie treningi, po kilka-kilkanaście minut. Nie wyznaczaj sobie od razu większego dystansu do przebiegnięcia, tylko dostosuj długość trasy do swoich możliwości. Jeżeli masz bardzo słabą kondycję, możesz przeplatać bieg z marszem do czasu, aż nabierzesz lepszej formy.
  4. Zaplanuj odpowiednią trasę do biegania. Nie powinna prowadzić wzdłuż ruchliwej ulicy (nie chcesz przecież wdychać samych spalin) ani po wyboistej i nierównej nawierzchni (czy może być coś gorszego niż bieganie po zniszczonym chodniku, w którym brakuje połowy płyt?). Najlepiej, jeżeli trasa będzie przyjemna dla oka i niezbyt ruchliwa, wtedy z pewnością będziesz mógł w pełni odczuć przyjemność płynącą z biegania.
  5. Przygotuj plan treningowy. Czyli – z uwzględnieniem punktu 3 – rozplanuj treningi tak, aby mieć pomiędzy nimi co najmniej jeden dzień przerwy na regenerację mięśni. Najlepiej biegaj 3 do 4 razy w tygodniu, jednak jeżeli na początku będzie to dla ciebie zbyt dużo, nie zmuszaj się, aby nie pozbawić się przyjemności płynącej z biegania. Wygospodaruj czas na trening oraz koniecznie na odpoczynek po treningu (w tym również czas na niezbędny prysznic).
  6. Postaw na indywidualne tempo. Jeżeli biegasz powoli, nic nie szkodzi. Nie sugeruj się tym, że inni biegają szybciej i sprawniej. Nie zrażaj się, że zawsze jesteś wymijany przez pozostałych biegaczy. Twój organizm sam pokaże ci tempo, które jest dla niego najlepsze.
  7. Zadbaj o pozornie nieistotne szczegóły, które mogą cię rozpraszać i irytować podczas biegania. Jeżeli masz długie włosy, zwiąż lub upnij je tak, aby fryzura była trwała, a włosy nie wpadały do oczu. Gdy drażnią cię odgłosy samochodów, przygotuj odpowiednio wcześniej muzykę, przy której będzie ci się dobrze biegać. Ogranicz do minimum wszystkie przedmioty, które musisz ze sobą zabrać. Zatem jeżeli to możliwe, zostaw w domu klucze, telefon, biżuterię itp.
  8. Na zakończenie biegania wykonaj ćwiczenia rozciągające – koniecznie!
  9. Bądź konsekwentny i po prostu biegaj regularnie! Nie zrażaj się początkowymi trudnościami, brakiem sił, słabą kondycją i bólem mięśni. Nie oczekuj też od siebie od razu wielkich sukcesów, bowiem te przyjdą dopiero z czasem. Staraj się polubić bieganie, a wtedy osiągnięcie założonych celów będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Zostaw Komentarz