Trening interwałowy – spalaj więcej kalorii i szybciej buduj kondycję

Trening interwałowy - spalaj więcej kalorii i szybciej buduj kondycję

Trening interwałowy polega na połączeniu treningu o dużej intensywności z treningiem o niskiej intensywności. Dzięki temu szybciej spalasz kalorie w porównaniu do tradycyjnego treningu i znacznie wzmacniasz swoją wytrzymałość. Trening interwałowy jest zatem idealnym rozwiązaniem dla osób chcących jak najszybciej spalić tkankę tłuszczową. Co ważne, ten rodzaj treningu przeznaczony jest dla osób zdrowych i aktywnych fizycznie.

Typowy trening interwałowy składa się z rozgrzewki, kilku tzw. interwałów, czyli ćwiczeń wykonywanych najpierw z wysoką, a następnie średnią intensywnością, oraz stopniowego schładzania organizmu i rozciągania kończącego ćwiczenia. Cały trening powinien trwać od 15-20 do 30 minut. Z uwagi na swoją intensywność nie powinien być zbyt długi.

Trening interwałowy możesz stosować przy bardzo wielu rodzajach aktywności: bieganiu, jeździe na rowerze, skakaniu na skakance, przysiadach, pajacykach, pływaniu, pompkach itp – wybór należy do Ciebie. Możesz z powodzeniem wybrać taki rodzaj aktywności, do którego nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu. Najlepiej wybrać rodzaj treningu, który sprawia Ci największą przyjemność, bowiem przy tak dużym wysiłku, jakim jest trening interwałowy, możesz szybko się zniechęcić.

Pamiętaj jednak, że trening interwałowy nie jest przeznaczony dla osób dopiero zaczynających ćwiczenia, ponieważ może okazać się zbyt obciążający. W takim przypadku najlepiej rozpocząć od tradycyjnych treningów i dopiero po kilku tygodniach, kiedy wzmocnisz swoją formę i wytrzymałość, możesz rozpocząć przygodę z treningiem interwałowym.

Decydując się na trening interwałowy pamiętaj o kilku poniższych zasadach:

  • Rozgrzewka na początku, a na koniec tzw. schładzanie i rozciąganie jest konieczne i pozwoli uniknąć wielu kontuzji.
  • Nie należy wykonywać treningu interwałowego codziennie. Najlepiej co drugi dzień, maksymalnie 3 razy w tygodniu. Treningu interwałowego nie powinno łączyć się z treningiem aerobowym i siłowym. W przypadku tego rodzaju aktywności zasada “co za dużo, to niezdrowo” sprawdza się w 100%.
  • Trening nie powinien trwać zbyt długo, maksymalnie z rozgrzewką i rozciąganiem nie dłużej niż 30 minut. Należy jednak stopniować czas trwania treningu i rozpocząć od krótszych treningów.
  • Trening interwałowy jest dużym obciążeniem dla organizmu, należy zatem zadbać o odpowiednią dietę bogatą w składniki odżywcze.
  • Podczas treningów będziesz bardzo intensywnie się pocić, musisz więc koniecznie dobrze się nawadniać i uzupełniać płyny po treningu.
  • Jedną z odmian treningu interwałowego dla zaawansowanych jest tabata, o której już pisaliśmy tutaj. Tabata jest krótkim, ale niezwykle intensywnym treningiem przynoszącym wspaniałe efekty.

Jak już pisaliśmy, trening interwałowy świetnie spala kalorie i wzmacnia mięśnie, dzięki czemu pozwala w stosunkowo szybkim tempie uzyskać piękną rzeźbę ciała. Wydaje się być więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą przygotować się na nadchodzące lato. Ponadto trening ten znacznie wzmacnia kondycję oraz wytrzymałość organizmu i w związku z tym polecany jest nawet zawodowym sportowcom.

Należy jednak pamiętać, że trening interwałowy, ze względu na swoją intensywność i duże obciążenie dla organizmu, może nie być odpowiedni dla każdego. Osoby początkujące z bardzo słabą kondycją powinny najpierw skupić się na ogólnym wzmocnieniu swojej formy. Natomiast osoby z dużą nadwagą oraz cierpiące na różne przewlekłe schorzenia (w tym np. choroby układu krążenia czy układu oddechowego) powinny najpierw skonsultować się z lekarzem.

Zostaw Komentarz