Za zimno na rower? Sprawdź Indoor Cycling!

zajęcia rowerowe

W dzisiejszej odsłonie naszego przewodnika po zajęciach Zdrofit, porozmawiamy z Ewą Dorosz, instruktorką indoor cycling. Chcecie poznać ten sport? Zapraszamy do lektury i na zajęcia rowerowe w Zdroficie!

Na czym polegają Twoje zajęcia?

Zajęcia rowerowe to forma aktywności polegająca na imitacji jazdy rowerowej w terenie. Nie jest jednak tak, że tylko siedzimy i pedałujemy – podczas treningu ćwiczymy dodatkowe pozycje, ruchy i wymachy. To bardzo skuteczny trening aerobowy, przy którym nie jesteśmy uzależnieni od pogody. Zajęcia odbywają się w salach fitness, na specjalistycznych rowerach stacjonarnych, a muzyka nadaje rytm. Warto podkreślić, że treningi są wyjątkowo bezpieczne i naprawdę ciężko tu o kontuzję.

Brzmi skomplikowanie, czy do tego rodzaju zajęć trzeba się wcześniej jakoś przygotować?

Zajęcia rowerowe mają różną intensywność i poziom trudności, jednak aby zacząć, wystarczy strój sportowy i pozytywne nastawienie 🙂

Rozumiem. Czy są zatem osobne grupy dla początkujących?

Oczywiście, na początek zachęcam do udziału w zajęciach o niższej intensywności i tam najlepiej sprawdzają się również osoby początkujące.

Czy powinienem mieć jakiś specjalny sprzęt albo strój?

Na początek wystarczy zwykły strój sportowy i buty sportowe z grubszą podeszwą. Osoby bardziej zaawansowane najczęściej inwestują w specjalne buty rowerowe SPD oraz spodenki kolarskie, jednak na początek nie jest niezbędne.

Jak wygląda typowy trening?

Każdy trening polega na odpowiednio intensywnej jeździe w rytm muzyki. W trakcie zajęć stawiam na różnorodność tras i pozycji, tak aby uczestnicy nie odczuwali monotonii.

Jakich efektów mogę się spodziewać?

Zajęcia mają wielorakie efekty. Regularne zajęcia rowerowe przede wszystkim usprawniają układ oddechowo-krążeniowy i poprawiają wydolność organizmu. Oprócz tego całe nasze ciało wzmacnia się i ujędrnia, a nadmiar tkanki tłuszczowej stopniowo zanika.

Czy powinienem stosować jakąś specjalną dietę?

Uważam, że odpowiednia i racjonalna dieta to nie tylko dodatek do treningu, lecz także styl odżywiania. Moim zdaniem zdrowe nawyki żywieniowe powinny iść w parze z każdą aktywnością, również treningiem rowerowym.

Jakie ćwiczenia polecasz jako uzupełnienie Twoich zajęć?

Zawsze twierdzę, że trening powinien być wszechstronny. Uczmy i rozwijajmy nasze ciało na wszelkie sposoby, tylko na tym skorzystamy. Zatem każda forma aktywności jest istotna 🙂

Dzięki za rozmowę i do zobaczenia na zajęciach!

Dziękuję! Mam nadzieję, że zachęciłam czytelników bloga do udziału w zajęciach rowerowych i niebawem spotkamy się w Zdroficie!

Zostaw Komentarz